خوانندگی آسان: ۸ راه برای این‌که از خواندن در جمع خجالت نکشید!

توسط

خیلی از ما استعداد خوانندگی داریم، شاید یک ته‌صدایی هم خدا به ما داده باشد که نورعلی نور می‌شود. اما خوانندگی هم مانند هر هنر دیگری نیاز به دقت و استفاده از روش‌های خاص خود دارد. نمی‌توانیم صدای خود را روی سرمان بگذاریم و احساس خوانندگی کنیم. حالا گاهی پیش میاید که افراد با این‌که قدرت خواندن را دارند، نمی‌دانند چگونه راحت‌تر این‌کار را انجام دهند و وقتی خواستند در جمع بخوانند از نحوه‌ی خواندن خود خجالت نکشند. در این مقاله از وداس، چند راه را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا راحت‌تر از قبل در جمع بخوانید.

برای حرفه‌یی شدن در هرکاری تمرین و ممارست نیاز است. اگر می‌خواهید استعدادتان به هدر نرود حتماً به کلاس موسیقی بروید یا دوره‌های آنلاین آموزش را ببینید. در این مقاله ۸ راه را به شما می‌گوییم تا همین‌حالا بهتر بخوانید.

8 راه برای خوانندگی آسان
8 راه برای خوانندگی آسان

با دهان بسته فریاد نکشید!

خوانندگانی که با دهان بسته می‌خوانند معمولاً به میزان ماکزیمم کیفیت صدای خود نمی‌رسند. قانون دو انگشتی را فراموش نکنید، اگر می‌توانید دو انگشت خود را در هنگام خواندن میان دندان‌های خود قرار دهید، مخصوصاً هنگام ادای حروف صدادار، خوب است وگرنه باید دهان خود را بیش‌تر باز کنید.

به زبان خود آرامش بدهید!

بین ۵۶%-۸۵% مشکلات در خواندن مربوط به کشیده شدن زبان در هنگام خواندن است. بدترین قسمتش هم آنجاست که بیش‌تر مردم به این مشکل خود واقف نیستند. هنگام خواندن آواز در آینه بنگرید. اگر نوک زبان شما به طور کامل در حالت آزاد برروی قسمت دندان جلویی پایین شما نیست، در این صورت شما برای خواندن آواز مشکل دارید.

همه هوای اطراف را فرو نبرید!

اگر شما هوای زیادی را به صورت دم وارد ریه‌ی خود می‌کنید، دارید فشار زیادی به خود وارد می‌کنید که مانع خواندن راحت شما می‌گردد. این‌کار از خواندن نت‌های بالا جلوگیری می‌کند و تقریباً همیشه باعث کشیده شدن گردن شما می‌شود. برای حل این مشکل باید سعی کنید میزان هوایی را که به صورت نفس کشیدن عادی وارد ریه‌ی خود می‌کنید کاهش دهید و همین حالت را در هنگام خواندن نیز کنتل نمایید.

حنجره‌ی خود را ثابت نگه دارید!

شما می‌توانید برای تمرین دست خود را برروی گردن خود در قسمت حنجره قرار دهید. این کار باعث کنترل صدای شما می‌شود.

قسمت عقب دهان‌تان را باز کنید و راحتش بگذارید!

این‌کار درست به اندازه‌ی بازگذاشتن جلوی دهان‌تان هنگام خواندن اهمیت دارد. اگر این‌کار را نکنید، کیفیت صدای‌تان به شدت افت خواهد کرد. برای این‌کار روشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم: در کلمه “hung” دهانتان را روی صدای “ng” نگه دارید، حالا دهان‌تان را باز کنید و مثل زمانی که دکتر شما را معاینه می‌کند بگویید: آآآآآ … آفرین، حالا شد.

با تمام انرژی‌تان بخوانید!

این مورد خیلی مهم است. خواندن یک کار فیزیکی‌ست و به نهایت انرژی شما برای خواندن نیاز است. خواندن آواز با بیشترین انرژی باعث می‌شود نت‌های بالا را خیلی بهتر بخوانید. به خود اجازه دهید تا قبل از شروع به خواندن، هیجان‌زده شوید. مثلاً می‌توانید چند پرش هیجان‌انگیز انجام دهید یا قبل از شروع یک‌کمی پیاده‌روی کنید و خواهید دید که چقدر به شما کمک خواهد کرد.

به معنای ترانه‌ی ترانه‌ی خود مسلط باشید!

موسیقی فرمی از ابراز است، ابراز چیزهایی که در کلام مستتر شده‌اند. موسیقی زنده‌است و می‌تواند شنوندگان را به‌شدت مورد تاثیر خود واقع کند ولی این تنها موقعی عملی می‌شود که شما بدانید دقیقاً چه چیزی را می‌خوانید. سعی کنید معنای شعر یا ترانه را به قسمتی از تجربه‌ی شخصی زندگی‌تان پیوند بزنیید و تاثیر شگفت‌انگیز آن در زنده شدن موسیقی خود را ببینید.

به خود فشار نیاورید!

خواندن هم مانند حرف زدن هر آدمی منحصر به فرد است و از طرفی باید خیلی راحت توسط خواننده اجرا شود. نباید برای خواندن زور زد!  اگر نمی‌توانید جمله‌ای را با آواز بخوانید، ابتدا آن را به یک صحبت ساده و یا سخنرانی تبدیل کنید و حتماً از سادگی خواندن آن عبارت تعجب خواهید کرد!

singing_little_kitten_by_venomxbaby-d6julcl

خالی از لطف نیست اگر بگوییم تمرکز برروی همه‌ی این عوامل در آن واحد تقریباً غیرممکن است چون مغز ما توانایی پردازش چند دستور محدود را در یک زمان دارد. بنابراین توصیه‌ی ما به شما این است که برای چند روز متوالی این موارد را به طور جداگانه تمرین کنید و بروید سراغ بقیه. ما معمولاً طبق عادت‌های همیشگی خود می‌خوانیم پس اگر به صورت مداوم تمرین کنیم می‌توانیم به همه‌ی موارد بالا مسلط شویم.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.